12 decembra, 2017

Požičať si na vlastné bývanie nebolo ešte nikdy také výhodné!

Osamostatniť sa a bývať vo vlastnom, je sen takmer každého z nás. Odkiaľ však vziať peniaze na byt alebo rodinný dom? Finanční experti sa zhodujú, že lepšie ako míňať vlastné úspory, je v súčasnosti požičať si. Možnosťou je hypotéka, stavebný alebo spotrebný úver.

V súčasnosti dosahujú úrokové sadzby historické minimá, preto je podľa finančných expertov výhodné, si na financovanie bývania požičať. „Dokonca aj v prípade, že máte vlastnú rezervu, je lepšie si požičať a svoje úspory si ponechať na krytie neočakávaných životných situácií. Dôležité je však myslieť na dostatočnú fixáciu úrokovej sadzby. Pri krátkodobej fixácii, respektíve pohyblivých úrokových sadzbách by to nemuselo byť efektívne, keďže sa v očakáva rast úrokových sadzieb,“ odporúča Adrián Luteran, riaditeľ divízie Úverov, stavebného sporenia a investičného zlata spoločnosti Finportal.

Najlacnejším a vo väčšine prípadov aj najvýhodnejším typom úveru na financovanie bývania je hypotéka. Okrem maximálnej výšky a nízkej úrokovej sadzby je jej výhodou aj dlhá doba splatnosti, ktorá v porovnaní so spotrebnými alebo niektorými typmi stavebných úverov umožňuje nižšiu a teda  výhodnejšiu splátku úveru. „Je však dôležité povedať, že oproti spotrebným a niektorým typom stavebných úverov je v prípade hypotéky vždy potrebné zabezpečenie nehnuteľnosťou,“ čo podľa Adriána Luteran môže byť niekedy problém.

Aktuálne sú najžiadanejšími hypotékami účelové hypotéky na kúpu nehnuteľností, čo je ovplyvnené širokou ponukou na trhu nehnuteľností a zároveň veľkým záujmom obyvateľstva, hlavne mladých ľudí, o riešenie otázky vlastného bývania  alebo investovania do nehnuteľností. „Zároveň aj naďalej pretrváva veľký záujem o refinančné hypotéky, prostredníctvom ktorých dochádza k refinancovaniu existujúcich hypoték, s cieľom zníženia úrokových sadzieb a tým dosiahnutia úspory na mesačných splátkach. Podiel na tomto trende majú nie len historicky najnižšie úrokové sadzby, ale aj kampane niektorých bánk, ktoré klientom okrem iného ponúkajú preplatenie nákladov za predčasné splatenie hypotéky, preplatenie nákladov za vypracovanie znaleckého posudku alebo nákladov spojených s katastrom nehnuteľností,“ vysvetľuje Adrián Luteran.

Otázkou je, či si vziať stopercentnú hypotéku, alebo použiť aj časť vlastných úspor. „Ak si kupujete nehnuteľnosť v stave holobyt, prípadne  holodom, je lepšie si od banky požičať celú kúpnu cenu a vlastné úspory použiť na jej zariadenie a vybavenie. Na druhej strane, refinancovanie hypotéky bude efektívnejšie, ak použijete aj svoje úspory. Znížite si tak výšku novej hypotéky, čím nie len ušetríte na mesačných splátkach, respektíve skrátite celkovú dobu splatnosti, ale znížite si aj jej celkové preplatenie,“ radí Adrián Luteran. „Odpoveď na otázku nám však dáva aj súčasná legislatíva, ktorá tlačí banky a tým aj klientov, aby pri žiadosti o hypotéku disponovali aj vlastnými zdrojmi a spolupodieľali sa tak na financovaní svojho bývania. Cieľom tejto legislatívy je vyhnúť sa hypotekárnej kríze, s ktorou sme sa v nedávnej minulosti stretli a ktorá mala vplyv na celú ekonomiku,“ uzatvára Adrián Luteran.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Pozri si všetky výhody zblízka

Radi ti ukážeme všetky poskytované služby
alebo porovnáme výšku tvojich provízií.