november 14, 2016

5 dôvodov, prečo investovať do zlata

Zlato bolo vždy jednou z možností, ako investovať a zarobiť. V krajinách Ázie, ktoré ho dodnes nakupujú najviac, je ešte stále populárnym nástrojom na ukladanie peňazí. Tradícia velí, že deti pri narodení dostávajú zlaté mince, nevesta pred svadbou zlatý náhrdelník, alebo kúpa väčších nehnuteľností sa dohaduje v zlate. Ázia má dlhodobé skúsenosti so znehodnocovaním peňazí a zlato sa tlačiť nedá.

 

1. Zlato je záruka

Dôvodov, prečo investovať práve do zlata je niekoľko. V prvom rade nebezpečenstvo menového experimentu, ktorý prebieha vo všetkých vyspelých krajinách sveta a ktorým je bezuzdné tlačenie peňazí. Japonci sú na tejto ceste už tridsať rokov a dodnes sa im nepodarilo týmto spôsobom rozhýbať ekonomiku. Na druhej strane, ich ekonomika dodnes neskolabovala. Práve vďaka japonskej skúsenosti sa snažia centrálne banky oddialiť hospodársku krízu.

2. Zlato je dlhodobá investícia

Ďalší dobrý dôvod je historická skúsenosť, ktorá hovorí, že meny vždy strácajú svoju cenu oproti zlatu. Neexistuje obdobie dlhšie ako dvadsať rokov, kedy peniaze nestratili svoju hodnotu. Za posledný rok zlato narástlo o 19 %, za posledných päť rokov síce stratilo 10 %, avšak nie pre investora, ktorý šetril v pravidelných malých investíciách. Ten bol od poklesu ochránený a jeho úspory rástli za tých istých päť rokov o niečo viac ako 0 %.

3. Zlato je nedostatková komodita

Tretím dôvodom je nedostatok zlata. V zemskej kôre sa nachádza len obmedzené množstvo zlata a čoraz náročnejšie sa ťaží. Dve najväčšie ťažobné spoločnosti Goldstrike a Cortez len medzi rokmi 2012 a 2013 vykázali rast množstva vyťaženej hlušiny na uncu 100 % zlata o 10 až 15 %. A ďalšie spoločnosti sú na tom podobne. Jednoducho je nutné vyťažiť čoraz viac hlušiny, aby sme získali čoraz menšie množstvo zlata.

4. Drahá ťažba

Štvrtý dôvod sa taktiež týka ťažobnej ekonomiky. Súvisí so zadĺžením ťažiarov. Len vďaka umelo nízkym úrokom sú ich obrovské dlhy splácané. Ako by vyzerali ich náklady pri povedzme 4 % úrokoch? Vystrelili by o 20 % aj viac. S výnimkou Newmontu všetky ostatné ťažiarenské spoločnosti majú súčet príjmov za desať rokov (do roku 2013) nižší ako súčet kapitálových výdavkov. Ako hovoria Česi kto maže, ten jede a u ťažiarov zlata platí, že ak chcete ešte v budúcnosti ťažiť, tak musíte dnes výdatne investovať.

5. Ceny zlata budú stúpať

Aj piaty dôvod súvisí s ekonomikou ťažby. Týka sa najväčšej nákladovej položky, a to ceny nafty. Zlaté bane vyzerajú ako obrovské lieviky s priemerom aj viac ako kilometer, po ktorých jazdia obrovské nákladné autá plné rudy. Vzhľadom na klesajúcu výťažnosť rudy vozia neustále ťažšie náklady. Pokiaľ v roku 2005 bolo na vyťaženie 25 miliónov uncí potrebných 13 mil. galónov nafty, v roku 2013 na vyťaženie 23 miliónov uncí už bolo potrebné spáliť 26 miliónov galónov. Odborníci ale poukazujú na fakt, že rovnako ako ťažba zlata, je aj ťažba ropy dlhodobo stratová a ceny ropy musia vyletieť na dvoj až trojnásobok dnešnej ceny v horizonte zopár rokov. A tak sa ťažba zlata predraží ešte viac.

Skôr či neskôr päť dôvodov, ktoré uvádzame vyššie, ovplyvnia cenu zlata tak, že vystrelí do výšin. A keby aj nie, nezabudnime, že stále ide o najlepšiu investíciu, ktorú ľudstvo za posledných pár tisícročí vymyslelo.

Dušan Doliak

 

Pozri si všetky výhody zblízka

Radi ti ukážeme všetky poskytované služby
alebo porovnáme výšku tvojich provízií.