03 decembra, 2020

Prečo akciové trhy dosahujú maximá, keď väčšina svetových ekonomík krváca?

Rok 2020 je z mnohých pohľadov úplne iný, ako boli predchádzajúce roky. Covid-19, mnoho kolabujúcich firiem, prepúšťanie zamestnancov, lockdowny a rôzne štátne stimuly na záchranu ekonomiky na jednej strane a akciové trhy dosahujúce historické maximá na strane druhej. Ako je to možné? A môže mať toto všetko nejaké racionálne vysvetlenie?

 

Pandémia koronavírusu významne zasiahla nie len do fungovania života ľudí, firiem, štátov ale aj do finančných trhov. Covid začiatkom roka spôsobil na akciových trhoch jeden z najstrmších poklesov. Trh sa prepadol o viac ako 30%. Avšak, vďaka rýchlo prijatým opatrenia, masívnej fiškálnej a menovej podpore zo strany centrálnych bánk a jednotlivých vlád, spolu s postupným opätovným otváraním jednotlivých ekonomík, sa po dosiahnutí vrcholu prvej epidemiologickej vlne zvrátil aj akciový trh a odštartoval jeden z najväčších rastov za posledných 30 rokov. Dnes sa americký akciový index S&P 500 nachádza ešte vyššie, ako bol pred začiatkom korona krízy. Deje sa to aj napriek tomu, že okolo nás naďalej zúri pandémia a po celom svete kvôli druhej vlne hrozia ďalšie obmedzenia, kvôli ktorým mnohé firmy sú už teraz na pokraji úpadku. Pôsobí to, akoby sa akciové trhy úplne odtrhli od reálneho sveta. Mnohí odborníci sa začínajú pýtať, či ide o ďalšiu bublinu alebo je to len ukážka toho, že akciové trhy a ekonomika nie sú ani zďaleka to isté?

Treba si uvedomiť, že iba veľmi malá časť všetkých firiem v ekonomike má svoje akcie obchodované na finančnej burze. V USA je na burzách obchodovaných iba asi 1% zo všetkých existujúcich firiem. V ďalších rozvinutých ekonomikách, nehovoriac ešte o rozvojových ekonomikách, je tento pomer ešte nižší. Firmy, ktoré sú obchodované na burze, obvykle patria k najväčším a najkvalitnejším v celej ekonomike. Akciový trh teda zahŕňa iba malú vzorku firiem z celej ekonomiky. Mnohé indexy, podľa ktorých často posudzujeme vývoj akciových trhov navyše obsahujú len určitý obmedzený počet firiem na burze. Napr. index S&P 500 meria vývoj 500 najväčších firiem v USA a Dow Jones je výberom iba 30 najväčších spoločností. Veľmi podobne sú na tom aj ďalšie akciové indexy. Navyše zastúpenie rôznych sektorov v jednotlivých indexoch nie je rovnomerný. Napríklad v už spomínanom indexe S&P 500 má najväčší podiel (viac ako 25% zastúpenie) sektor informačných technológií. Sektorom s druhým najväčším podielom v indexe je zdravotníctvo a tretí je telekomunikačný sektor. Tieto tri sektory, ktoré zasiahla súčasná kríza zrejme najmenej, tak tvoria spolu viac ako polovicu indexu a ťahajú ho smerom hore. Sektory ako cestovný ruch, gastro priemysel alebo aerolinky nemajú dokopy v indexe zastúpenie ani 2% a tak aj pri ich obrovskom prepade index ako celok zásadne neovplyvňujú.

Obrovský vplyv na reálnu ekonomiku a vytváranie HDP majú však aj stredné a malé firmy, ktoré nie sú obchodované na burze. Týmto firmám však pandemická kríza zväčša ublížila omnoho viac a zrazila ich na kolená omnoho skôr, ako veľké nadnárodné giganty, ktoré mnohé majú dostatočnú finančnú rezervu. Toto je teda jedno z vysvetlení, prečo akciové trhy rastú a dosahujú historické maximá aj napriek tomu, že mnoho ekonomík sveta aktuálne krváca. Mnoho investorov po celom svete teda aj naďalej dôveruje akciám a investujú naďalej. A nie je tomu inak ani na Slovensku. Podľa informácií zverejnených NBS ťahúňom čistých predajov v podielových fondoch v prvom polroku 2020 na Slovensku boli pri objeme 102 miliónov eur jednoznačne (a z historickej perspektívy netradične) akciové podielové fondy. Dopyt slovenských investorov po akciových fondoch bol nepretržitý a pomerne rovnomerne rozložený počas celých šiestich mesiacov prvého polroka 2020. Za pozornosť stojí aj to, že predajnosť týchto fondov, na rozdiel od všetkých ostatných typov fondov, nebola negatívne ovplyvnená ani počas marca, keď sa práve akciové trhy, a teda aj hodnota akciových podielových fondov, prudko prepadali. Ukazuje to na obrovský posun vo finančnej vzdelanosti medzi Slovákmi, ktorí nepanikárili a využili túto investičnú príležitosť. Ale aj napriek veľmi peknému zhodnoteniu na akciovom trhu pri investovaní netreba zabúdať, že nie je možné so 100% istotou predpovedať čo sa na trhu stane. Časovanie dna a vrcholov trhov je veľmi náročné. Preto je potrebné dodržiavať základné investičné princípy, ako je pravidelné investovanie, diverzifikácia a dlhodobý investičný horizont.

Autor: Ľubomír Brath, produktový špecialista pre investície a penzie Finportal

Komentár sme písali pre denník HN

 

 

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Pozri si všetky výhody zblízka

Radi ti ukážeme všetky poskytované služby
alebo porovnáme výšku tvojich provízií.