Pripojte sa k fenoménu zdieľanej ekonomiky

Obrázok ku správe: Pripojte sa k fenoménu zdieľanej ekonomiky
Časopis Time zaradil segment zdieľanej ekonomiky medzi 10 myšlienok, ktoré môžu zmeniť svet. Do tohto modelu už investovali také technologické spoločnosti ako Google či investičný gigant BlackRock. Aj vy sa môžete stať súčasťou fenoménu sociálneho zdieľania, ktorý sa nevyhol ani finančnému sektoru. Požičiavajte si medzi sebou ako dobrí známi a profitujte.
 

Vitajte vo svete dobrých známych

Doba, v ktorej civilizácia narazila vo viacerých sférach na svoje limity, si vyžiadala kreatívne riešenia. Jedným z nich je zdieľanie. Nehovoríme o zdieľaní zážitkov či fotiek na sociálnych sieťach, aj keď i toto je nepochybným obrazom našej doby. Hovoríme napríklad o zdieľaní vozidiel v preplnených aglomeráciách, o zdieľaní prebytočného jedla, či o zdieľaní kníh. Ľudí, ktorí sú ochotní sa podeliť, preto nazývame dobrí známi.

Vo finančnom vesmíre existujú dva svety – svet dlžníkov a investorov. Kolektívne požičiavanie tieto svety spája najférovejším možným spôsobom. Tento model prináša unikátny systém požičiavania peňazí priamo medzi koncovými osobami. Maržu, ktorá by inak zostala bankám, si medzi sebou férovo rozdelia. Investor zhodnocuje svoje peniaze atraktívnejšie a dlžník si častokrát požičia omnoho výhodnejšie ako vo finančných inštitúciách.

Investori svojimi ponukami napĺňajú online aukcie žiadateľov o úver. Vzniká tak zdravý konkurenčný boj medzi investormi, keď ponuka s lepšími parametrami je uprednostnená a tá horšia je z aukcie vyradená. Všetky ponuky s najvýhodnejšími parametrami sa spriemerujú a žiadateľ o úver tak dostane presnú informáciu o výške dosiahnutého úroku. Ak je s úrokom spokojný, aukciu jednoducho potvrdí, alebo v opačnom prípade zamietne. V konečnom dôsledku si žiadateľ o úver výhodne požičia a investor nadštandardne zhodnotí svoje investície.

Služba prebieha v rámci špecializovanej intuitívnej platformy, ktorá pomáha organizovať tieto finančné prostriedky tak, aby celý systém fungoval čo najefektívnejšie. Chod portálu je postavený na základoch praxou overeného know-how z právnej, bankovej a obchodnej oblasti.

Dôveryhodnosť systému uznali aj samotné banky. Riaditeľ the Bank of England, Andy Haldane, tvrdí, že nie je dôvod, aby sa koneční dlžníci a koneční investori nemohli spojiť priamo. Banky ako sprostredkovatelia sa môžu postupom času stať nadbytočným článkom celého reťazca. Nie sú to akcie a nie je to ani bankový účet. Je to miesto, kde sa stretáva dopyt priamo s ponukou, eBay na peniaze.

Ako sa môžem pripojiť?

Na strane dopytu do systému vstupujú len žiadatelia o pôžičku, ktorí prešli overovacím procesom a splnili všetky prísne kritériá. Tento proces je veľmi podobný tomu, ktorý využívajú banky. Investorom sa môže stať ktokoľvek, kto chce efektívne zhodnotiť svoje finančné prostriedky, má nad 18 rokov a je občanom príslušnej krajiny, kde sa platforma nachádza. Vybavenie je veľmi jednoduché a bez zbytočného čakania v radoch. Celá registrácia prebieha online a trvá len niekoľko minút.

Byť dobrým známym sa vyplatí

Stať sa dobrým známym neznamená len zaujímavý výnos, ale aj dobrý pocit, že ste spravili správnu vec. Je nehorázne, keď sa vás niekto snaží presvedčiť, že 2 % ročne sú fantastický výnos. Smutné je, že ľudia často vkladajú svoje ťažko zarobené peniaze na vklady s nízkym výnosom a dávajú možnosť zarábať finančným inštitúciám. Poznáme lepšie riešenie. V kolektívnom požičiavaní si sami určíte, kam svoje peniaze vložíte a aký výnos chcete. Keďže sú pôžičky financované skutočnými ľuďmi, tak aj výnosy idú ľuďom a nie finančným inštitúciám.
Pri využívaní kolektívneho požičiavania riadite investičné riziko tak, že rozdeľujete vaše investície do čo najväčšieho počtu aukcií, čím zabezpečujete dostatočnú mieru diverzifikácie a stability vášho zhodnotenia.


Môžem veriť známym aj neznámym, ktorým požičiam?

Ak chceme vnímať kolektívne požičiavanie ako alternatívu k bankovému modelu, je potrebné porovnanie konkrétnych parametrov. Je nutné sledovať ukazovateľ zlyhaných úverov, tzv. default rate, ktorý z historických dát už existujúcich platforiem vychádza rovnako dobre, a niekedy lepšie, ako v prípade bánk. Ide o dôsledok faktu, že kolektívne pôžičky predstavujú z veľkej časti prístavisko pre klientov, ktorí hľadajú lepšie podmienky pre svoje už existujúce úvery a nie pre neschválených klientov bankových a nebankových inštitúcií.

Ako pri všetkých vizionárskych myšlienkach, aj idea kolektívneho požičiavania prináša do sveta financií dostatočne jasný signál, že sa to dá robiť aj inak. Svet financií sa mení. Buďte aj vy súčasťou tejto logickej a nezastaviteľnej zmeny. V konečnom dôsledku je dobrý známy lepší, ako cudzí bankár.