Prečo sporiť dlhodobo?
Dôvod, prečo sa oplatí sporiť dlhodobo, je zložené úročenie. Pri dvadsaťročnom sporení je možné nasporiť dvojnásobok a pri tridsaťročnom sporení až trojnásobok vkladu. Na druhej strane, pri kratšom, len desaťročnom sporení to môže byť ani nie poldruha násobok. Takéto zaujímavé čísla sa dajú dosiahnuť iba vtedy, ak sú peniaze vhodne a predovšetkým dlhodobo zainvestované. Určite treba zabudnúť na vklady v bankách. Každý rok omeškania môže znamenať ušlý zisk vo výške desaťnásobku ročného vkladu.
Najnovšie odporúčania Národnej banky Slovenska ako upraviť dôchodkový systém:
– Automatický vstup do systému. Do druhého piliera budú ľudia vstupovať už v mladom veku, aby mali pred sebou dostatočne dlhý čas sporenia. Práve vďaka dlhému času sporenia sa dajú dosiahnuť vysoké výnosy a neskôr vyplácať aj vyššie dôchodky.
– Zmena alokácie pre existujúcich sporiteľov. Garancia je síce pekná, ale vyšší dôchodok zabezpečia len vyššie výnosy.
– Zavedenie investičných benchmarkov. Dnes sa nedá o dôchodkových fondoch jednoznačne povedať, či zarábajú veľa alebo málo. Riešením by mohli byť akési benchmarky, teda ciele, vďaka ktorým budeme vedieť, či sme konkrétny cieľ naplnili alebo dokonca prekročili.
– Zníženie poplatkov. Poplatky ukrajujú z výnosov, a teda znižujú dôchodky. V niektorých fondoch sú zbytočne vysoké, preto sa začali objavovať snahy o ich zníženie.
Dôchodkový systém nie je ideálny a ideálny ani nikdy nebude
Hlavným cieľom dôchodkového systému je rozložiť riziko z neznámej budúcnosti. Vždy bude bezpečnejšie chodiť po štyroch nohách, ako len skackať na jednej. Kombináciou štátneho, individuálneho, povinného a dobrovoľného rozmeru zabezpečenia by mala byť vo výsledku garancia, že na dôchodku nebudeme musieť znižovať zo svojich nárokov.
Autor článku : Katarína Faktorová