Z dôvodu konsolidácie štát k 30. novembru 2025 ukončil poskytovanie hypotekárneho pomoci klientom, ktorým pri výročí fixácie vzrástla splátka ich úveru cez ÚPSVaR a od 1. mája 2026 ho na báze dobrovoľnosti preniesol na komerčné banky. Väčšina z nich, vrátane troch najväčších bánk, výzvu prijala a bude klientom s vyššou splátkou po fixácii vyplácať pomoc až do výšky 150 € mesačne, najneskôr do 30. novembra 2027.
V čase keď úrokové sadzby hypoték prudko vzrástli, mnohým domácnostiam sa zvýšili mesačné splátky o stovky eur. Vláda preto v roku 2023 spustila štátnu pomoc – najskôr ako daňový bonus, potom ako príspevok vyplácaný cez Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
Od 1. decembra 2025 sa štát rozhodol túto pomoc ukončiť a na báze dobrovoľnosti ju ponúkol komerčným bankám. Väčšina ich výzvu prijala a od 1. mája 2026 sa stali bankami hypotekárnej pomoci. Podmienky a výška pomoci zostávajú rovnaké – definuje ich § 26d Zákona č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie.
Ktoré banky sa zapojili? Väčšina bánk, vrátane troch najväčších (ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka) sa stali bankami hypotekárnej pomoci. Pomoc budú poskytovať až do najbližšej zmeny fixácie úrokovej sadzby, najneskôr do 30. 11. 2027. Detaily poskytovania nájdete aj na webe vašej banky. Banky, ktoré sa do pomoci nezapojili: Prima banka, BKS Banka, 365.Banka, Oberbank AG a Fio banka.
| Hypotekárna pomoc bankami na zvýšenú splátku úveru na bývanie | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banka | Slovenská sporiteľňa | VÚB | Tatra banka | ČSOB | Prima banka | UniCredit Bank | mBank | 365.bank | BKS Bank |
| Banka hypotekárnej pomoci | ÁNO | ÁNO | ÁNO | ÁNO | NIE | ÁNO | ÁNO | NIE | NIE |
| Webstránka k hypotekárnej pomoci | LINK | LINK | LINK | LINK | NIE | LINK | LINK | NIE | NIE |
| Dátum začatia poskytovania hypotekárnej pomoci | Od 01. 05. 2026 | Od 01. 05. 2026 | Od 01. 05. 2026 | Od 01. 05. 2026 | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Od 01. 05. 2026 | Od 01. 05. 2026 | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc |
| Spôsob informovania o poskytovaní hypotekárnej pomoci | Prostredníctvom webstránky a e-mailom | Prostredníctvom webstránky a SMS správou | Prostredníctvom webstránky | Prostredníctvom webstránky a e-mailom | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Prostredníctvom webstránky | Prostredníctvom webstránky a e-mailom | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc |
| Dátum prijímania žiadostí o hypotekárnu pomoc – noví poberatelia | Od 01. 05. 2026 | Od 01. 05. 2026 | Od 01. 05. 2026 | Druhá polovica mája 2026 | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Od 01. 05. 2026 | V priebehu mája 2026 | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc |
| Spôsob podania žiadosti o hypotekárnu pomoc – noví poberatelia | Na pobočke banky | Na pobočke banky | Telefonicky cez službu DIALOG Live na čísle *1100 alebo na pobočke banky | Na pobočke banky | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Na pobočke banky | Cez mobilnú aplikáciu alebo internet banking | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc | Banka nebude poskytovať hypotekárnu pomoc |
Pre zobrazenie všetkých bánk potiahnite tabuľku do prava →
Zákon rozdeľuje klientov na dve skupiny. Kľúčovým rozdielom medzi nimi je, že jedna pomoc dostane automaticky, druhá musí aktívne požiadať.
Klienti, ktorým bol ÚPSVaR vyplácaný štátny príspevok do 30. 11. 2025, alebo im nárok do uvedeného dátumu vznikol, ale príspevok ÚPSVaR nebol vyplatený.
Klienti, ktorým splátka vzrástla po prvej fixácii od 1. augusta 2025 alebo im vzrastie do 30. 11. 2027, ale príspevok z ÚPSVaR poskytnutý nebol.
Ak patríte do skupiny nových poberateľov, musíte splniť všetky nasledujúce podmienky. Banka príjmy overí cez Finančné riaditeľstvo SR – nie je potrebné dodávať potvrdenie sami.
Pozor na príjmový limit pri viacerých dlžníkoch. Ak je na zmluve viac dlžníkov, stačí, aby aspoň jeden z nich mal príjem nad 2 438,40 € – a celý nárok na pomoc zaniká. Banka toto overí automaticky.
Hypotekárna pomoc je poskytovaná iba na jednu zmluvu o úvere na bývanie a v prípade viacerých dlžníkov vzniká nárok iba jednému z nich.
Výška pomoci ostáva rovnaká ako pri štátnom príspevku cez ÚPSVaR:
| Vzorec výpočtu hypotekárnej pomoci | |
|---|---|
| Položka | Hodnota |
| Výška pomoci | 75 % × (aktuálna splátka − referenčná splátka) |
| Maximálna výška | 150 € mesačne |
Referenčná splátka je vaša splátka istiny a úroku pred zvýšením – teda pred prvou fixáciou alebo zmenou variabilnej sadzby. Pre pôvodných poberateľov ju bankám oznámil ÚPSVaR, pre nových ide o skutočne zaplatenú splátku pred prvou zmenou sadzby.
Príklad výpočtu: Splátka pred fixáciou: 600 € | Splátka po fixácii: 850 € | Rozdiel: 250 €. Pomoc = 75 % z 250 € = 187,50 € – ale maximum je 150 €, teda dostanete 150 € mesačne.
Pomoc sa vypláca mesačne pozadu, vždy na účet, z ktorého je splácaný úver. Podmienkou je zaplatenie splátky v plnej výške, načas a dohodnutým spôsobom.
Banky doplatia hypotekárnu pomoc automaticky počas mája 2026, a to spätne za obdobie od 1. decembra 2025 do 30. apríla 2026. Nie je potrebné nič robiť.
Ak podáte žiadosť do 31. júla 2026, banka vám pomoc doplatí spätne:
Nezmeškajte termín 31. júl 2026. Po tomto termíne bude pomoc vyplácaná len odo dňa podania žiadosti. Spätná výplata nebude možná.
Hypotekárnu pomoc možno čerpať len na jednu zmluvu o úvere na bývanie a jednu nehnuteľnosť. Ak máte viac hypoték, nárok si môžete uplatniť len na jednu. Pri viacerých spoludlžníkoch nárok vzniká len jednému.
Pomoc tiež nedostanete, ak sa splátka zvýšila z iného dôvodu než je zmena úrokovej sadzby po prvej fixácii – napríklad kvôli predčasnému splateniu časti úveru alebo zmene doby splatnosti.
Vždy zvážte aj alternatívy. Hypotekárna pomoc je max. 150 € mesačne a trvá len do 30. 11. 2027. Refinancovanie hypotéky alebo vyjednanie lepšej sadzby môže priniesť dlhodobejšiu a vyššiu úsporu. Poraďte sa s nezávislým finančným poradcom.
Nárok majú dve skupiny. Pôvodní poberatelia – tí, čo dostávali štátny príspevok z ÚPSVaR do 30. 11. 2025. Pomoc dostanú automaticky. Noví poberatelia – klienti, ktorým splátka vzrástla po prvej fixácii od 1. 8. 2025. Musia splniť zákonné podmienky a aktívne požiadať banku.
Závisí od skupiny. Pôvodní poberatelia (štátny príspevok z ÚPSVaR do 30. 11. 2025) – nemusíte robiť nič, banka vám pomoc vyplatí automaticky. Noví poberatelia – musíte aktívne požiadať svoju banku, najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý o pomoc žiadate.
Pomoc predstavuje 75 % z rozdielu medzi aktuálnou a referenčnou (pôvodnou) splátkou, maximálne 150 € mesačne. Príklad: splátka vzrástla z 600 € na 850 €, rozdiel je 250 €. Pomoc = 75 % × 250 = 187,50 €, ale dostanete maximálne 150 €.
Je to vaša splátka istiny a úroku pred prvou zmenou úrokovej sadzby (pred fixáciou alebo zmenou variabilnej sadzby). Pre pôvodných poberateľov referenčnú splátku bankám oznámil ÚPSVaR. Pre nových poberateľov je to skutočne zaplatená splátka pred prvou fixáciou od 1. 8. 2025.
Príjmový limit je 2 438,40 € mesačne (1,6-násobok priemernej mzdy za rok 2024). Pri viacerých dlžníkoch stačí, aby jeden z nich tento limit prekročil – a celý nárok zaniká. Banka príjmy overí automaticky cez Finančné riaditeľstvo SR.
Nie. Pomoc je možná len na jednu zmluvu o úvere na bývanie a jednu nehnuteľnosť. Pri viacerých dlžníkoch z jednej zmluvy vzniká nárok taktiež len jednému z nich.
Žiadosť musíte podať do 31. júla 2026. Ak splátka vzrástla od 1. 8. do 30. 11. 2025, spätná výplata bude od 1. 12. 2025. Ak splátka vzrástla od 1. 12. 2025 do 30. 4. 2026, spätná výplata bude od mesiaca zvýšenia. Po 31. júli 2026 bude pomoc vyplácaná len od mesiaca nasledujúceho po podaní žiadosti, bez spätnej výplaty.
Ak ste klientami Prima banky, BKS Banky, 365.Banky, Oberbank AG alebo Fio banky, tieto banky sa rozhodli do hypotekárnej pomoci nezapojiť. Odporúčame zvážiť refinancovanie hypotéky v banke, ktorá pomoc poskytuje, alebo sa poradiť s nezávislým finančným poradcom ohľadom najvýhodnejšej alternatívy.
Nie nevyhnutne. Pomoc je maximálne 150 € mesačne a trvá len do 30. 11. 2027. Refinancovanie hypotéky alebo vyjednanie lepšej úrokovej sadzby môže priniesť dlhodobejšiu a vyššiu úsporu. Pred rozhodnutím sa poraďte s odborníkom na Finportal.sk.
Tento článok má informatívny charakter. Presné podmienky stanovuje § 26d Zákona č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie. Pre individuálne poradenstvo kontaktujte svoju banku alebo nezávislého finančného poradcu.