07 júna, 2022

Nové pravidlá DTI pri poskytovaní hypotekárnych úverov

Z dielne NBS prichádza nová úprava týkajúca sa poskytovania úverov na bývanie, ktorá vstúpi do platnosti od 1. januára 2023. Týkať sa bude žiadateľov o úver, ktorý v čase podania žiadosti prekročili vek 40 rokov, a zároveň doba splatnosti úveru presahuje 64 rokov veku klienta.

Po novom sa žiadateľom o úver nad 40 rokov, ktorým splatnosť úveru presahuje do dôchodku bude postupne znižovať maximálne DTI, teda pomer  dlhu k príjmom. Dnes si klient môže od banky štandardne požičať 8-násobok svojho ročného príjmu. Nová úprava NBS navrhuje, aby sa maximálna výška úveru znižovala o 0,25 násobok čistého ročného príjmu klienta za každý rok presahujúci 40 rokov. To znamená, že 41-ročný klient si tak bude môcť požičať už len 7,75 násobok svojho ročného príjmu a 50- ročný klient len 5,5 násobok svojho príjmu.

Na Slovensku  vznikol z dôvodu dobrej dostupnosti a výhodnosti úverov trend posúvania splatnosti hypoték do vysokého veku. Klienti si pri navyšovaní výšky úverov a refinancovaní  posúvali aj splatnosť. Až štvrtina dlžníkov má dnes vyšší dlh ako pred troma rokmi, a to napriek pravidelným splátkam. Pri prechode na dôchodok však treba rátať s  poklesom príjmu a možnými problémami so splácaním úveru.

Cieľom tento úpravy je práve snaha o zníženie možných problémov so splácaním svojho záväzku v dôchodkovom veku. Na jednej strane by mal ochrániť klientov pred prípadnou stratou bývania, na strane druhej zabezpečiť finančnú stabilitu a zdravie bankového sektora.

Podľa vyjadrení NBS sa regulácia sa dotkne približne len 1 z 20 klientov. Títo klienti si budú môcť zobrať v priemere o 15 % nižší úver, než ako si bežne brali dnes.

Tak ako doteraz v platnosti ale ostáva výnimka, ktorá umožňuje poskytnúť 5% úverov s DTI nad hlavným limitom. Poskytovanie výnimiek je naďalej v kompetencií jednotlivých bánk.

Ilustračný príklad

 

 

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Pozri si všetky výhody zblízka

Radi ti ukážeme všetky poskytované služby
alebo porovnáme výšku tvojich provízií.