07 septembra, 2021

4 kroky pre lepší prehľad vo financiách

Ekonomicky aktívna dospelá populácia robí najviac finančných rozhodnutí, ktorých správnosť alebo nesprávnosť sa prejavuje až neskôr. Finančné rozhodnutia týkajúce sa kúpy nehnuteľnosti, hypotéky, účasti v II. či III. pilieri dôchodkového sporenia sa z dlhodobého hľadiska stávajú zásadnými.

Napriek tomu, podľa prieskumu na otázky týkajúce sa finančnej gramotnosti NBS vedelo správne odpovedať len 9,6% opýtaných, vďaka čomu sme sa v otázkach finančnej gramotnosti ocitli na chvoste Európy.

Pravdou je, že finančná gramotnosť sa nedá zlepšiť zo dňa na deň. Finančné inštitúcie aj súkromné firmy sa snažia v tejto otázke robiť osvetu a to najmä medzi mladými ľuďmi a pripraviť ich tak na dôležité finančné rozhodnutia. Pozrite si naše tipy, ako sa naučiť pracovať s peniazmi rozumne a zlepšiť si svoju finančnú gramotnosť.

Dodržiavajte pravidlo 10 – 20 – 30 – 40

Známe a ľahko zapamätateľné pravidlo vychádza z najdôležitejších atribútov finančného hospodárenia. Hovorí o tom, ako by malo vyzerať ideálne rozdelenie nášho mesačného príjmu.

Pri takomto rozdelení zárobku ste pripravení čeliť aj nečakaným situáciám, akými sú strata príjmu či nečakaná choroba.

10% by mala tvoriť finančná rezerva

20% by sme mali investovať do dlhodobých aktív

30% si doložte na splátky úverov

40% by vám malo stačiť na bežnú spotrebu domácnosti

Spravte si prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch

Osvojenie tohto návyku prinesie do vašich financií lepší prehľad a zároveň vám umožní vedieť s nimi lepšie pracovať. Ľahšie tak zistíte, kde skutočne utrácate a kde by ste mohli ušetriť viac. Efektívna pomoc pri nastavovaní môže byť hoci aj jednoduchá tabuľka alebo mobilná aplikácia. Na trhu ich je hneď niekoľko, napríklad Wallet či Expense IQ. Stačí vybrať tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Majte disciplínu a dodržiavajte stanovený rozpočet

Nastavte si finančný limit, ktorý počas mesiaca neprekročíte. Hneď na začiatku mesiaca si stanovte koľko miniete na bežnú spotrebu, domácnosť či na voľnočasové aktivity. Pri nastavovaní rozpočtu nejde o to, čo najviac si odporieť. Snažte sa nájsť rovnováhu medzi uspokojením svojich potrieb a vytvorením dostatočnej rezervy pre prípad nečakaných výdavkov.

Svoje platby zautomatizujte

Dobrým pomocníkom je nastavenie trvalých príkazov. Dátumy splatností nemusíte držať v hlave a zároveň predídete zbytočnému stresu zo zmeškaných termínov.

Naučiť sa efektívne pracovať s peniazmi, oceníte nielen pri nastavovaní bežného rodinného rozpočtu, ale najmä pri tvorbe zásadných rozhodnutí týkajúcich sa budúcnosti a dôchodku. Motivujte sa menšími, ľahšie splniteľnými cieľmi. Príliš veľké ciele síce vyzerajú lákavo, no zbytočne vás budú stresovať a ich náročnosť demotivovať. Držíme palce!

 

 

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.

Pozri si všetky výhody zblízka

Radi ti ukážeme všetky poskytované služby
alebo porovnáme výšku tvojich provízií.