Na zabezpečenie v starobe treba myslieť už pri nástupe do prvej práce. Po ústavnom zavedení stropu na dôchodkový vek budú musieť v budúcnosti klesnúť novo-priznávané dôchodky o takmer 10 percent. Klasické sporenie v bankovom produkte už dávno nie je spôsobom, ako ochrániť peniaze pred znehodnotením, nie to ešte ako si nasporiť na dôchodok.
Poistenie spravované Sociálnou poisťovňou, a teda ľudovo povedané štátny dôchodok. Nárok na starobný dôchodok má ten, kto získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a dovŕšil dôchodkový vek. Charakterizuje ho jedna základná vlastnosť - peniaze sporiteľov sa v ňom nesporia, ale vyplácajú sa terajším dôchodcom. Treba myslieť aj na to, že nadštandardné príjmy automaticky neznamenajú vysoké dôchodkové dávky. Dôležité je preto nespoliehať sa iba na štát, ale svoju finančnú budúcnosť začať budovať formou súkromného sporenia. Preto existujú okrem povinného štátneho piliera aj ďalšie, ktoré sú súkromné.
V tomto pilieri si sporíte na svoj vlastný súkromný dôchodok z peňazí, ktoré odvádzate štátu a nič navyše vás to nestojí. Vy si volíte, ako sa vaša dôchodcovská správcovská spoločnosť má starať o vaše peniaze. Veľkou výhodou je to, že nasporená suma je dedičná čo znamená, že úspory neprepadnú v prospech štátu. Priemerne zarábajúci človek si vie touto formou za celé svoje aktívne obdobie nasporiť sumu okolo 100 000 €. Prihlásiť sa do 2. piliera treba stihnúť do dovŕšenia 35 roku života.
Toto sporenie je financované prostredníctvom dobrovoľných príspevkov zamestnávateľov a zamestnancov, ktoré spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti. V prípade, že vám zamestnávateľ prispieva do 3. piliera, jedná sa zväčša o veľmi výhodnú formu sporenia na dôchodok.
Štvrtý pilier je vaša budúcnosť. Iba vy rozhodujete koľko, kde a ako si nasporíte na dôchodok. Vy si počas vášho aktívneho života rozhodnete, ako veľmi dobre sa budete mať na dôchodku.
Na výber máte stovky rôznych fondov. Sporiť sa dá už od 10€ mesačne.
Kľúčové je začať investovať čím skôr, nechať úspory dostatočne dlho pracovať, a najmä ich diverzifikovať pre rozloženie rizika. O tom, ako sa čo najlepšie pripraviť na dôchodok sa poraďte s našimi odborníkmi.
Autor článku : Ľubomír Brath
Viac o tom, ako si môžete zhodnotiť svoje úspory sa dočítate aj v našich ďaľších článkoch.
/recept-na-vybudovanie-financnej-rezervy/
/slovensko-caka-boom-v-investovani/