Od 1. apríla 2025 vstúpi do platnosti novela stavebného zákona, ktorá prináša zásadné zmeny v stavebnom konaní. Cieľom nových pravidiel je zjednodušenie procesov, skrátenie lehôt a zníženie administratívnej záťaže pre stavebníkov. Pozrite si prehľad piatich najkľúčovejších zmien:
1. Skrátenie doby čakania na rozhodnutie o stavebnom povolení
Jednou z najvýznamnejších noviniek je skrátenie lehôt na vydanie stavebného povolenia. V procese povolenia sa už nebudú stavebné zámery posudzovať v územnom a stavebnom konaní, ale iba v jednom. Po novom tiež bude úrad povinný rozhodnúť do 30 dní v jednoduchších prípadoch a do 60 dní v zložitejších. Zmena sa bude týkať aj strategických stavieb, ako sú napríklad tie dopravné, ktoré budú môcť stavať už len firmy s certifikátom. Cieľom tejto zmeny je zefektívniť celý proces povoľovania stavieb a eliminovať zbytočné prieťahy, ktoré doteraz brzdili výstavbu.
2. Stavby bez ohlásenia
Novela rozširuje zoznam stavieb, ktoré nebudú vyžadovať stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu. Jedná sa o stavby, ktoré si bude možné postaviť svojpomocne do 50m2. Medzi takéto stavby patria napríklad:
Tento krok by mal odbremeniť stavebníkov od nadbytočnej administratívy a urýchliť realizáciu menších stavebných projektov.
3. Fiktívny súhlas
Novela zavádza aj takzvaný fiktívny súhlas, ktorý sa uplatní v prípade, že príslušný úrad nevydá rozhodnutie v zákonom stanovenej lehote. Pri drobných stavbách ako sú altánky, kurníky, šopy, pokiaľ sú aspoň dva metre od susedného pozemku, bude automatická ohláška v prípade, že neobdržíte povolenie od obce do 30 dní, daná stavba bude automaticky považovaná za schválenú a teda bude možné stavať. Tento mechanizmus má zamedziť nečinnosti úradov a zabezpečiť rýchlejšie rozhodovanie v stavebných konaniach.
4. Možnosť elektronického podania
Projektovú dokumentáciu a žiadosť bude možné podávať aj elektronicky, vďaka čomu sa zabezpečí väčšia transparentnosť konaní a rovnako sa tým ušetria aj náklady. Doposiať to nebolo možné a všetky projekty bolo nutné doručiť v papierovej forme.
5. Zmeny v schvaľovacích lehotách
Nové pravidlá tiež upravujú lehoty pre vyjadrenia dotknutých orgánov a obcí. Po novom budú musieť príslušné inštitúcie poskytnúť pri žiadosti bez ústneho pojednávania svoje stanovisko do 30, v prípade zložitejších žiadostí do 60 dní, v závislosti od komplexnosti prípadu. Ak sa tak nestane, automaticky sa bude predpokladať ich súhlas so stavbou.
Nový stavebný zákon predstavuje významný krok k modernizácii a zjednodušeniu stavebných procesov na Slovensku. Skrátenie lehôt, zjednodušenie administratívy a zavedenie mechanizmov na predchádzanie nečinnosti úradov sú opatrenia, ktoré môžu znamenať menej byrokracie a rýchlejšie realizovanie projektov.